tekadrese hoşgeldiniz
 
anasayfa ilan arama şirket profilleri şirketler için
 
Ücretmetre
 
   
   
  CV Çeşitleri
CV Biçimi ve Formatı Nasıl Olmalıdır
CV'de Yer Alması Gereken Temel Başlıklar
Genel Kurallar
Önemli Noktalar
CV'nizin Zayıf Yönlerini Kuvvetlendirin
CV Örnekleri
Başvurularda Ön Mektup (Cover Letter) Kullanımı
Başvurularda Ön Mektup (Cover Letter) Örnekleri
 

  CV uzunluğu

Her şeyden önce CV çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Gerçekte herhangi bir kısıtlama yapılmamasına rağmen CV ideal olarak bir sayfayı geçmemelidir. Bununla beraber genellikle CV’ler bir sayfayı geçmez diye, birçok önemli bilgiyi tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmayın. Aynı şekilde bir sayfaya sığabilecek bilgileri gereksiz bir takım bilgilerle ve abartarak uzatmaya çalışmayın. CV’nizi yazarken potansiyel bir iş ilişkisi kurduğunuzu asla unutmayın. Gereksiz kişisel bilgiler yazmaktan sakının. Akılda kalabilecek nitelikte, anahtar kelimeler kullanmaya dikkat edin.


CV Neyle Yazılmalı?

Günümüzde içeriği rahat anlaşılır ve etkili bir CV hazırlamak ve gerektiğinde değişiklikler yapmak için bilgisayar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda mevcut olan çok çeşitli karakterlerden istediğiniz birini kullanmanız mümkündür. Ancak CV’nizin tümünü tek bir karakter kullanarak yazmayı unutmayın.
‘Helvetica’, ‘Arial’, ‘Times New Roman’  ideal olarak kullanabilecek karakterlerdir. 11 ya da 12 punto ile oldukça okunaklı bir CV yazabilirsiniz.


Nasıl Bir Kağıt Kullanılmalı?


Bu konuda herhangi bir kural yoktur. Bununla beraber beyaz ve fazla parlak olmayan, orta veya orta-üstü kalitede kağıt kullanılmalıdır.Fotoğraf Olmalı Mı?

Eğer fotoğraflı CV isteniyorsa mutlaka CV’nize vesikalık bir fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğrafınızın sizin  en doğal halinize yakın olmasına dikkat edin. Özellikle fotoğraf istenmemiş ise koymakta ısrar etmenize gerek olmayabilir.


Referanslar


Hiç bir işveren, CV’nizdeki referansları tek başına ele alıp, size iş vermez. Referanslar, sizin kişiliğiniz ya da çalışma sisteminiz hakkında doğru bilgileri verebilecek kişilerdir. Genelde 3 referans yeterlidir. Referans listesine yazılacak kişilerin adını, ünvanını/pozisyonunu, adres ve iş saatleri içinde ulaşılabilecek telefonunu mutlaka yazın. 
 
| Ana Sayfa | İlan Arama | Tekadresim | İş ve Yaşam Köşesi | Şirket Profilleri | Şirketler İçin |
 
2002 tekadres
Her hakkı Tekadres Internet ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. adına saklıdır